Çalışma Masası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?
calışma-masası-dekorasyonu-nasıl-olmalıdır-doğan-mete-mimarlık

Bazen başında saatlerce oturmamız gereken odaklanmayı gerektiren işler yaptığımız çalışma masalarını dekore ederken nelere dikkat edilmeli? Dekorasyon sırasında nasıl bir düşünce tarzı içine girilmeli? Çalışma masalarının dekorasyonunu yaparken masa üzerinde dikkat dağıtıcı nesnelerin olmamasına, ışıklandırmanın düzgün yapılmış olmasına, çalışmak için gerekli alanın bırakılmış olmasına özen gösterilmeli ve düzeni kolay sağlanan bir dekor seçilmeli.

Masa Üzerinde Dikkat Dağıtıcı Nesne Olmamalıdır

Çalışma masalarının üzerinde bulunan dekor için seçilmiş olan fakat çalışma için bir katkısı olmayan nesneler bulundurulmamalı. Böylece dikkat dağınıklığı yaşamanın ve masa düzeninin sağlanmasını engellenir.

Işıklandırmanın Düzgün Yapılmasına Özen Gösterilmeli

Yanlış ışıklandırma; göz yorgunluğu, uyku sorunu, baş ağrısı vb. sorunlara sebep olur. Bu nedenle ışıklandırma önemlidir. Işık doğrudan göze gelmemelidir, yetersiz veya çok fazla olmamalıdır. Çalışma masalarını dekore ederken masa üstü bir ışık veya ayaklı bir ışık kaynağı tercih edebiliriz. Masa üstü kullandığınız ışık kaynağını kendiniz konumlandırarak direk göze gelmemesini veya çalışma alanınızı karanlık bırakmamasını sağlamanız gerekmektedir. Ayaklı ışık kaynakları tercihinizde ışığın yukarıdan masanıza doğru gelmesini sağlanabilecek boyda olmasına dikkat edilmelidir.

Çalışmak İçin Gerekli Alan Bırakılmalı

Çalışma masasını dekore ederken çalışma masasının etrafını çevrelemek doğru bir tutum değildir. Çalışma masası ferah olmalıdır. Dekorasyon sırasında defter, kalem, cetveller vb. araç gereçlerin konacağı bölmeleri belirlemeli, ihtiyacınıza göre masanızın altına çekmece veya üst kısmına raflar koyarak çalışma alanınızı geniş ve ferah tutmalısınız. Masanın başına geçtiğinizde beyniniz dağınık bir görüntü le karşılaşmamalı, ortamınızın ferah olduğunu fark etmeli ve size “odaklan ve çalış” komutunu vermelidir.

Son olarak, çalışma masanızı dekore ederken renk uyumuna özen gösterilmelidir. Uykunuzu getiren ve içinizi karartan renklerden kaçınmak tercihiniz olmalıdır. Enerjinizi toplamanızı kolaylaştıran ve odaklanma gücünüzü arttıran renkleri belirlemeli dekorasyon sırasında yoğunluğu bu renklere vermelisiniz.

Sonuç olarak, çalışma masası dekorasyonu yaparken dikkat etmemiz gereken, ışıklandırma, ferahlık, renkler, nesne kalabalığı olmaması gibi bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalar çalışırken dikkatimizi dağıtmamızı engeller, çalışma sırasında çabuk bunalmamızın önüne geçer, kısa sürede baş ağrısı, göz ağrısı gibi problemler yaşamamızı önler, çalışmamız sırasında dinç ve enerjik kalmamızı sağlar.

İlgili Yazılar

Yorum Bırakın